Odpowiedź na zarzut o słabości Polski

Problem Polski pojawia się w związku z położeniem geograficznym - o ile mamy naturalne bariery w postaci gór na południu, w szczególności cały pas Karpat, oddzielający Królestwo Polskie od Węgier a później przynajmniej częściowo od Austrowęgier/Imperium Habsburgów o tyle pozostałe granice niekoniecznie są zaletą.

W szczególności granice wschodnie i zachodnie zawsze były problematyczne (i dlatego od tysiąca lat bijemy się na zmianę z Niemcami i Rosjanami). W dzisiejszych czasach mamy granicę na odrze, jednak prawie nigdy księstwo śląskie nie należało do Polski w związku z tym nie było dobrej, naturalnej granicy między Świętym Cesarstwem Rzymskim a Królestwem Polski.

Z kolei na wschodzie są ogromne tereny równinne. Najlepiej ten problem widać na przykładzie Rosji - w II wojnie światowej brak naturalnych barier na terenach dzisiejszej Ukrainy i Białorusi został wykorzystany do Blitzkriegu w głąb ZSRR, który było bardzo trudno zatrzymać. To samo działało w drugą stronę i sprawiało, że atak ze wschodu na tereny Polskie był stosunkowo łatwy.
Morze, które dla wielu państw jest bardzo dużą zaletą - w końcu to dzięki morzu Hiszpania, Wielka Brytania czy Portugalia budowała swoje potęgi - dla nas również nią nie jest. Aby efektywnie odciąć dostęp do handlu morskiego między Polską a zachodem czy efektywnie zablokować nasze zapędy kolonizatorskie wystarczy kontrolować duńskie wyspy.

Warto sobie porównać to do państw które na przestrzeni wieków osiągały ogromne sukcesy: geografia Wielkiej Brytanii jest chyba oczywista - jako wyspa nie została zdobyta w trakcie II wojny światowej właśnie dzięki temu, że Hitler nie mógł przepłynąć Kanału. Hiszpania jest półwyspem odgrodzonym od Francji Pirenejami. Francja jest ciekawym przykładem - jest dobrze chroniona z każdej strony oprócz Belgii - problem, który został wykorzystany przez Niemcy w obu wojnach światowych. USA może też tu byś przykładem, bo o ile od wschodu i zachodu ma ocean, od północy przyjaźnie nastawioną Kanadę, to od południa przez ogromną, w dużej części pustynną granicę płynie nielegalny przemyt narkotyków, który trudno zatrzymać.

Świetnym przeciwieństwem tej sytuacji jest Szwajcaria, która dzięki wspaniałemu położeniu geograficznemu nigdy nie została podbita, mogąc zachować neutralność w I i II wojnie światowej mimo znajdowania się w centrum Europy.
Poza tym zawsze byliśmy otoczeni potężnymi państwami - od zachodu przez Święte Cesarstwo Rzymskie, od wschodu przez Rosję lub hordy (w zależności od wieku), od południa przez Ottomanów i Węgry a później przez Habsburgów.

W zasadzie to można powiedzieć, że Polska prawie zawsze była silna. Pewnie, spośród ostatnich 200 lat historii dobre 150 było bardzo trudne, to nigdy nie zatraciliśmy się całkowicie i Polska jako niepodległe państwo istnieje (czego nie można powiedzieć np. o Burgundii, Bawarii czy Śląsku - na przestrzeni historii dużych państwach, które jednak teraz są częścią innych (swoją drogą ten sam problem - czyli problem geografii Chin jest powodem dlaczego nie ma szans na niepodległy Tybet - dla Chin ryzyko utraty źródła rzeki Jangcy jest nie do zaakceptowania, szczególnie, że najprawdopodobniej gdyby nie Chiny to Indie podbiłyby Tybet - na już rząd chiński szczególnie nie może sobie pozwolić, znowu analogicznie państwem które może być niepodległe dzięki swojej geografii w tej części świata jest np. Mongolia)